Ordinacija Medium.ba

Kantarion (gospina trava ) – ulje, čaj, ljekovitost i iskustva

Kantarion – Hypericum perforatum, odnosno kantarion je biljka koja raste po pašnjacima, livadama, uz puteve i na napuštenim zemljištima. Biljka je zeljasta, uspravne stabljike sa veoma razgranatim gornjim dijelom. Listovi su sitni, nasuprotni, jajasti i bez peteljke. Na vrhu stabljike nalaze se zlatnožuti cvijetovi, bogato razvijeni, koji čine cvasti. Može narasti i do 70 cm u visinu.

Skupljamo gornji dio biljke od jula do septembra. Sušimo ga u hladu, na tavanu.

Drugi nazivi za ovu biljku su gospina trava, ivanje zelje, krv sv. Ivana, gorač, zvončić, strašno zelje, bogorodičina trava, sentjanzovka.

OPIS I STANIŠTE

Kantarion je višegodišnja zeljasta biljka, visoka do 100 cm. Ima vrlo čvrstu, uglastu, stabljiku, uspravnu, sa naspramnim granama. Listovi su jajastog oblika, protkani mnoštvom providnih tačkica. To su žlijezde napunjene eteričnim uljem tako da list izgleda fino izbušen. Cvjetovi su smješteni na vrhu stabljike i žute su boje, imaju 5 latica s donje strane su crne tačke.

Biljka cvijeta od maja do septembra, a najljekovitija je u junu i julu, kada se i bere. Raste na nadmorskoj visini do 1600 metara, na travnatim brdima, na ivicama šuma, šumskim proplancima, na bregovima i livadama, pored puteva, u brazdama, na ivicama polja.

Ljekoviti dijelovi su upravo listovi i cvjetovi, koji se suše i koriste za pripremu moćnog čaja od kantariona. Miris joj je intenzivan, a okus gorak.

Preporučeno čitanje:

Kantarionovo ulje – priprema

Svježe ubrane cvjetove i pupoljke ostavite nekoliko sati ili preko noći složene na čistoj tkanini, da iz njih iziđu sitni kukci i da biljka malo “povene”. Potom njima rahlo napunite čitavu staklenku (bilo koje veličine) i zalijte do vrha hladno prešanim uljem. U našim je krajevima najuobičajenije ekstradjevičansko maslinovo ulje, no možete koristiti i ulja makadamije, lješnjaka, koštica marelice, hladno prešani suncokret, badem…

Maslinovo ulje, naime, ima velike molekule i ne prodire duboko kroz kožu pa ga je dobro koristiti za kožne probleme. Ali za probleme s venama, cirkulacijom, reumu, upale… bolje je kantarionovo ulje s makadamijom, lješnjakom i ostalim uljima koja se lakše i dublje upijaju. Najbolje je da napravite jednu teglicu s maslinovim, a jednu s nekim drugim uljem.

Tegllicu zatvorite gazom i gumicom i ostavite na sunčanom mjestu 40 dana. Možete je svaki dan zatvoriti poklopcem pa protresti, ali i ne morate, važno je da su cvjetovi potopljeni u ulju. Nakon 40 dana procijedite ulje kroz cjediljku pa kroz gazu i stisnite cvjetiće da sve ulje iscijedite iz njih. Prelijte u čistu i po mogućnosti tamnu bočicu i ostavite na tamnom mjestu.

Ljekovito djelovanje

Ekstrakti s gospinom travom:

  • imaju antibiotsko i antiviralno djelovanje
  • dokazan je učinak kod depresije, straha i nemira, anksioznosti i razdražljivosti
  • koristi za liječenje simptoma menopauze
  • koristi se kod neraspoloženja
  • povoljno djeluju na koncentraciju
  • ublažavaju iscrpljenost
  • koriste se kod sindroma kroničnog umora
  • imaju povoljni učinak kod migrene i drugih tipova glavobolje

POMAŽE PROTIV DEPRESIJE, NESANICE, UBLAŽAVA TEGOBE MENOPAUZE

Kantarion ili gospina trava poznata je ljekovita biljka koja se u narodnoj medicini često upotrebljava kod bolesti s temperaturom, jetrenih i žučnih tegoba. Ipak, najbolje je istraženo njezino djelovanje protiv depresije.

Kliničkim je ispitivanjima potvrđen uticaj Gospine trave na depresivna raspoloženja i lake do srednje teške depresije. Antidepresivno djelovanje nastupa polagano te se nakon dvije sedmice primjećuju promjene.

Osim što poboljšava raspoloženje gospina trava umanjuje osjećaj iscrpljenosti, umora i bezvoljnosti. Pomaže i kod neutemeljenih strahova i poremećaja spavanja. Uspješno se koristi i kod djece i mladih koji imaju teškoće sa spavanjem i koncentracijom. Preporučljiva je za žene u menopauzi.

KOŽNA OBOLJENJA

U narodnoj medicini koristi se za posjekotine, opekotine i hemoroide, jer je uočeno da biljka jako dobro djeluje, odnosno ubrzava zarastanja rana. Kod promjena na koži, problematično mjesto se oblaže čistom gazom ili platnom natopljenim uljem kantariona.

Ono je djelotvorno i za jačanje kose, kao i za oporavljanje dlake oštećene čestim bojanjem. Efekt je najbolji ako se u nekoliko navrata, pola sata do sat prije pranja, kosa namaže uljem.

Kantarionovo ulje odličan je izbor za masažu radi povoljnog djelovanja na cirkulaciju. Jako je učinkovito kod upale mišića i živaca, reume, išijasa, neuralgija, mialgija, lumbaga i gihta.

Kako se uzima kantarion?

Primenjuje se u obliku: čaja, kapi, kapsula, tableta. Najčešće je standardizovan na hipericin ili hiperforin (aktivne komponente iz kantariona čija koncentracija je određena). Uglavnom se primenjuju doze od 300mg ekstrakta kantariona (standardizovan na 0,3% hipericina) tri puta dnevno kod blagih i umerenih depresija. Kod poremećaja raspoloženja u menopauzi primenjuju se doze od 300mg dnevno. Pošto je istraživanjima utvrđeno da hiperforin pokazuje jače antidepresivno dejstvo od hipericina, u zadnje vreme se preparati standardizuju na 2,8%-5% hiperforina.

Sadržaj aktivnih komponenti u kantarionu pokazuje sezonske i regionalne varijacije. Mnoge komponente su osetljive na dejstvo svetlosti, vlage i toplote, pa je vrlo bitno kako se preparati kantariona čuvaju. Postoje zagovornici teorije da je za dejstvo kantariona odgovorno nekoliko aktivnih komponenti, koje treba da se primenjuju u određenim dozama (standardizovani ekstrakt – kapsule, tablete), a postoje i teorije da kantarion ispoljava svoja brojna, kompleksna dejstva samo ako zajednički deluju brojne komponente, pa zagovornici ove teorije savetuju primenu čajeva, tinktura.

Čajevi od kantariona

Priprema čaja

Jednu čajnu žličicu osušenog lista i cvijeta gospine trave preliti sa 2,5 decilitra kipuće vode. Nakon pet minuta procijediti, zasladiti medom (dijabetičari čaj piju bez ikakva zaslađivanja) i piti toplo – ujutro prije doručka i navečer prije spavanja. Pije se kod upale maternice, grčeva u crijevima, glavobolje i katara pluća.
Kada četiri čajne žličice gospine trave prokuhamo u 2,5 decilitra vode, dobit ćemo odlično srestvo (u obliku obloga) za zarašćivanje rana ili osvježavanje smežurane staračke kože.

1. Protiv bolova jetre: pomešati po 25g kantariona, nane, petrovca i smilja. 3 kašike mešavine preliti sa ½ l kipuće vode, poklopiti i ostaviti celu noć da odstoji. Idućeg dana piti po 1 šoljicu, 3 puta dnevno pre jela.

Ili: pomešati po 20g kantariona, trave ive, nane, ruse i komorača. Priprema se i upotrebljava kao prethodni čaj.

2. Za uređivanje menstruacije: pomešati po 25g kantariona, odoljena, kamilice i mrtve koprive. 3 kašike ove mešavine popariti sa ½ l kipuće vode, poklopiti, ostaviti celu noć, pa sledećeg dana piti pre jela. Piti topao čaj.

3. Protiv dijareje: pomešati po 30g kantariona, srčenjaka (trava od srdobolje) i nane. 3 kašike ove biljne mešavine kuvati 5min, poklopiti i ostaviti celu noć. Sutradan piti mlak nezaslađen čaj pre jela.

4. Za ispiranje rana i posekotina: pomešati po 30g cveta kantariona i hajdučke trave, i 40g petrovca. Mešavinu prokuvati 5min u 1l vode, ostaviti 2h, procediti i upotrebiti.

5. Za kamen u bubregu i mokraćnim kanalima: pomešati po 20g kantariona, kilavice (sitnice), lista breze, ruse i korena zečjeg trna (gladiša). 4 kašike dobijene čajne mešavine kuvati 5min u 1l vode, i posle 3h procediti i piti u toku dana umesto vode.

6. Za čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu: pomešati po 20g cveta kantariona, hajdučke trave, korena crnog gaveza, sladića i lanenog semena. Mešavinu preliti sa 1l kipuće vode, poklopiti, posle 6h procediti i u toku dana piti umesto vode.

Preporučeno čitanje:

Kantarion kontraindikacije

Ukoliko koristite kantarion za unutrašnju upotrebu, ne bi trebalo da dođe ni do kakvih problema. Mada, moguće je da se pojave neki od sledećih neželjenih efekata: problemi sa spavanjem, uznemirenost, razdražljivost, stomačne tegobe, suva usta, vrtoglavica, glavobolja, osip na koži, dijareja.

Ukoliko nakon konzumiranja kantariona primetite da ne možete da zaspite, smanjite dozu ili kantarion koristite ujutru.

loading...

Deci mlađoj od 12 godina ne preporučuje se upotreba kantariona duže od 6 nedelja zaredom.

Nemojte se izlagati suncu i UV zračenju nakon nanošenja kantarionovog ulja na kožu, jer može izazvati opekotine.

Ukoliko pijete neke lekove, posavetujte se sa svojim lekarom pre nego što sami odlučite da koristite kantarion.

Trudnice i dojilje ne smeju upotrebljavati kantarion. Takođe, kantarion može izazvati i neplodnost, te se ne preporučuje ženama koje pokušavaju da zatrudne.

Osobe koje pate od duboke depresije i šizofrenije, ne treba da konzumiraju kantarion, jer može pogoršati njihovo stanje.

Osobe koje zbog neke operacije moraju primiti anesteziju, ne bi trebalo da konzumiraju kantarion, jer ostaci ove biljke u organizmu mogu izazvati srčane komplikacije tokom hirurškog zahvata. Nemojte konzumirati kantarion minimum 2 nedelje pre zakazane operacije.

Izvori:

  • Matija Bučar, (2008.), Medonosne biljke kontinentalne Hrvatske: staništa, vrijeme cvjetanja, medonosna svojstva, Petrinja: Matica hrvatska, ISBN: 978-953-6668-33-5
  • Nada Hulina, (1998.), Korovi, Zagreb: Školska knjiga, ISBN: 953-0-3117-6
  • Vojin Gligić, (1953.), Etimološki botanički rečnik, Sarajevo: “Veselin Masleša”
  • Sergej Forenbacher, (2001.), Velebit i njegov biljni svijet, Zagreb: Školska knjiga, ISBN: 953-0-60545-5
loading...

Oglasi

Oglasi

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.