Kantarion ili Gospina trava (Hypericum perforatum L.) vrlo je raširena biljna vrsta koja raste na različitim vrstama tla – livadama, u šikarama, uz putove. Rasprostranjena je po cijeloj Europi, Aziji i Americi. U ljekovite svrhe koriste se list i cvijet koji se beru u doba cvatnje, ali prije zametanja plodova.
Ulje koje dobivamo iz gospine trave nazivamo kantarionovim uljem
Kantarion ili ulje gospine trave jedan je od osnovnih preparata domaće kućne ljekarne. Cijenjeno je u narodu od davnina, kao antivirusni, antibakterijski i antimikobni lijek kojim se tretiraju u prvom redu problemi s kožom – rane, opekline, porezotine, čirevi, akne, ožiljci, ali i proširene vene, hemoroidi, reuma, upale živaca i mišića. Drugo važno djelovanje gospine trave je ono “žensko” – ona pomaže kod upale jajnika, cista, gljivica, a čaj gospine trave regulira hormone i tjera tjeskobu.
Gospina trava (Hypericum perforatum) “sunčeva” je biljka – dobila je ime po Hiperionu, grčkom bogu sunca, bere se u doba godine kad je sunce najjače (od kraja lipnja do kraja srpnja) i ima zlatnožute cvjetiće poput sunca. Zbog snažne energije Sunca, u posljednje se vrijeme o njoj puno govori kao o snažnom antidepresivu.
Sadržaj
Kako napraviti vlastito ulje?
Prema receptu koji se prenosi s koljena na koljeno u našoj obitelji, domaće kantarionovo ulje, pravi se vrlo jednostavno. Uberu se žuti cvjetovi, karakterističnog mirisa i njima se napune tri četvrtine tegle, a zatim preko toga prelije, po mogućnosti, domaće maslinovo ulje, a može i neko drugo. Nakon toga, tegla se zatvori poklopcem i ostavi na suncu 45 dana. Kada ulje dobije specifičnu, crvenkastu boju, procijedi se kroz gazu, sipa u boce i čuva na mračnom mjestu.
Domaće ulje može se dugo čuvati. Kada se pripremi na ovakav način, može stajati dvije godine. Važno je da se cvjetovi beru što dalje od prometnica. Beru se od lipnja do kolovoza, a nekada i duže.
I njegov čaj ima blagotvorno djelovanje
Nerijetko se kantarion pominje i kao prirodan i zdrav lijek protiv depresije. Konzumiranje nekoliko kapi pomaže i kod uznemirenosti.
Ipak, posebno mjesto zauzima njegov čaj koji blagotvorno djeluje kod poremećaja raspoloženja u menopauzi, depresije, nesanice, menstrualnih bolova, ali i kod mnogih drugih tegoba. Čaj od sušenog kantariona, najbolje je piti ujutro, prije jela i navečer prije spavanja. Važno je napomenuti, ove preporuke nastale su u narodu, a suvremena medicina ima drugačija pravila. Ipak, mnogi potraže pomoć u prirodi, a kantarion ili gospina trava, visoko je na toj ljestvici.
Ljekovita svojstva kantarionovog ulja
Kantarionovo ulje se može primjenjivati na vanjski i unutarnji način, a posebno je pogodan za žene i zdravlje ženskih organa. U sebi sadrži antibakterijska, antivirusna, revitalizirajuća i antigljivična svojstva. Sastav ulja uključuje flavonoide, hipericin i tanine koji su odlični za kožu, a ujedno djeluju protuupalno. Često se koristi kod opeklina, ali se čak može koristiti i kao začin za mediteranska jela s ribom. S obzirom na to da se macerat proizvodi od gospine trave koja je jako rasprostranjena, a maslinovo ulje je također lako pribaviti, kantarionovo ulje može se raditi i kod kuće.
Ženski problemi
Kantarionovo ulje za ženske probleme je poznat preparat. Često se koristi protiv gljivica, a s obzirom na to da je nježnog djelovanja, glavni korisnici su žene s vaginalnim problemima. Kod žena se može koristiti tako da se tampon umoči u ulje i stavi u rodnicu. Kako bi liječenje bilo uspješno potrebno je ponoviti ovaj postupak nekoliko puta. Upale uzrokovane HPV-om također se mogu rješavati pomoću ulja kantariona.
Ovo ulje mogu koristiti i trudnice jer je blago i umirujuće te neće naštetiti djetetu ukoliko se koristi kao ulje za masažu protiv strija ili nakon poroda za zarastanje rana. Trudnice s druge strane ne bi smjele piti čaj od katariona. Regulirat će i rad hormona i pomoći smanjiti bolove za vrijeme menstruacije. U nekim kulturama se koristi kao umanjivanje simptoma predmenstrualnog sindroma.
Depresija
Kantarionovo ulje ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje, a istraživanja su pokazala kako na depresiju, pa čak i onu sezonsku, ima utjecaj zato što usklađuje razine hormona seratonina i dopamina.
Za cirkulaciju
Za bolju cirkulaciju je kantarionovo ulje pravi spas. Osim što će poboljšati prokrvljenost kože pomoći će i kod zarastanja rana, epitelizaciji kože te pri nestanku ožiljaka. Potiče rad i čišćenje kože pa je tako djelotvorno protiv strija i opeklina. Osim toga, bit će učinkovito i kod upale mišića i živaca. Ulje se može koristiti i protiv herpesa radi svojih antivirusnih svojstava.
Uklanja mikrobe
Ulje kantariona ima antibakterijska i adstrigentna svojstva koja pomažu u uklanjanju stranih tijela i mikroba koji bi mogli izazvati infekcije kože i pogoršati rane. Može se primijeniti lokalno ili koristiti kao tinktura za ubrzavanje procesa ozdravljenja.
Uhobolja
Kantarianovo ulje pomaže i kod uhobolje, a možete ga upotrijebiti samostalno, odnosno jednostavno nakapati u uho i zatvoriti uho komadom vate. Ističe se kako kantarianovo, kao niti nijedno drugo ulje, ne stavljate u uho ako već postoji iscjedak jer može pogoršati situaciju.
Za njegu kože
Za njegu kože se može koristiti kantarionovo ulje gotovo svakog dana, a bit će djelotvorno protiv akni, mitesera i prištića te će koži vratiti mladolik izgled. Ovo ulje je blagotvorno za kožu pa se može koristiti za vlasište kose ali i kod osjetljive kože.
Liječenje artritisa
Ovo ulje pomaže u ublažavanju bolova izazvanih artritisom i reumatizmom. Može se pomiješati s kokosovim uljem kako bi se smanjila bol i upala uzrokovana reumatizmom.
Ulje kantariona može se koristiti lokalno, kao:
- ulje za zacjeljivanje rana,
- kod opeklina prvog stupnja,
- neurodermitisa,
- kod reumatskih bolova,
- ugriza kukaca,
- hemoroida,
- bolova,
- u tretmanu strija i ožiljaka,
- povoljno djeluje na suhu i ispucanu kožu te kožu opečenu suncem.
Gdje nabaviti kantarionovo ulje
Ako ne želite sami izraditi ulje gospine trave ili ne možete pronaći ovu biljku, ulje možete kupiti u specijaliziranim trgovinama, nekim drogerijama i ljekarnama po cijeni od 60 kuna za bočicu od 30 mililitara.
Izbjegavajte sunce
Ako preparate koriste osobe koje su osjetljive i one koje imaju svjetliju kožu, svakako bi trebali izbjegavati sunčanje jer može uzrokovati fototoksičnost. Riječ je o reakciji kože koja nastaje djelovanjem UV zraka s određenim sastojcima koji se nalaze u određenom preparatu. Kako oni pojačano apsorbiraju UV zrake, nastaju reakcije poput opeklina. U kantarionovu ulju sa suncem reagira hipericin.
Ekstrakti s gospinom travom imaju antibiotsko, antivirusno te pokazuju i antidepresivno djelovanje.
Mjere opreza
Konzumirajte ga interno pod nadzorom ljekara.
Prije upotrebe napravite flaster test.
Ne koristite ga na očima i osjetljivim dijelovima tijela.
To bi moglo izazvati dermatitis i osjetljivost na sunce.
Ne koristiti pretjerano.
Osjetljivi ljudi mogu osjetiti alergijske reakcije.