Anionski jaz je vrijednost izračunata na osnovu rezultata testa krvi elektrolita koji informira kliničare o ravnoteži pozitivno i negativno nabijenih čestica u krvi. Ovo je korisna mjera za dijagnosticiranje bolesti i poremećaja povezanih s kiselinsko-baznom neravnotežom u tijelu.
Šta je anionski jaz?
Anionski jaz je vrijednost koja predstavlja razliku između pozitivno nabijenih jona (kationa) i negativno nabijenih jona (aniona) u krvi.
Anionski jaz se ne može direktno izmeriti, već se izračunava na osnovu rezultata elektrolitskog panela, druge vrste krvnog testa.
Anionski jaz se izračunava korištenjem koncentracija glavnih aniona u krvi, klorida i bikarbonata, te glavnih kationa, natrijuma i kalija.
Međutim, koncentracija kalija u krvi je obično mnogo niža u odnosu na natrij, hlorid i bikarbonat. Stoga je uobičajena praksa da se ne koristi kalij pri izračunavanju anionskog jaza, jer obično ima mali učinak [1].
U tijelu, ukupni pozitivni naboj od kationa trebao bi biti jednak ukupnom negativnom naboju od aniona u krvi kako bi se održala ukupna neutralnost.
Međutim, krvni testovi obično ne mjere sve vrste jona. To znači da nam anionski jaz daje sliku neizmjerenih aniona i kationa u krvi. Obično ima više neizmjerenih aniona nego kationa, stoga obično postoji anjonski jaz [2].
Klinički, vrijednost anionskog jaza prvenstveno se koristi za procjenu acidobaznih poremećaja, koji se javljaju kada koncentracija kiselina i baza u krvi postane neuravnotežena [2].
Iako se termin anionski jaz obično odnosi na koncentracije kationa i aniona u krvi, može se odnositi i na njihovu koncentraciju u urinu, što je također klinički korisno [3].
Normalni opseg
Normalni rasponi mogu varirati između laboratorija zbog razlika u opremi, tehnikama i hemikalijama koje se koriste. Ako su vaši rezultati izvan normalnog raspona, to ne mora nužno značiti da nešto nije u redu. Međutim, normalan rezultat također ne znači da je određeno zdravstveno stanje odsutno. Uvijek razgovarajte sa svojim ljekarom kako biste saznali više o rezultatima testa.
Vrijednost anjonskog jaza je iskazana u miliekvivalentima po litru (mEq/L).
Normalne vrijednosti su 3 do 11 mEq/L [4, 2].
Neki stariji tipovi testova koristili su različite tehnike za mjerenje elektrolita, koji daju različite rezultate. Normalni raspon za ove starije testove je 8 do 16 mEq/L [5, 6, 7].
Visoki anionski jaz
Uzroci
Važno je napomenuti da veliki broj faktora može uzrokovati veliki anionski jaz. Rezultate testova treba da tumači lekar koji može uzeti u obzir vašu istoriju bolesti i druge rezultate testova.
Anionski jaz se prvenstveno koristi za određivanje uzroka metaboličke acidoze, stanja u kojem tijelo proizvodi previše kiseline ili se ne uklanja dovoljno kiseline iz tijela.
Donja lista opisuje neke potencijalne uzroke metaboličke acidoze koja je povezana s velikim anionskim jazom. Normalan anionski jaz tokom metaboličke acidoze može ukazivati na različite uzroke [8].
Laktacidoza – stanje u kojem tijelo proizvodi previše mliječne kiseline [9, 10, 11] Dijabetička ketoacidoza – ozbiljna, po život opasna komplikacija dijabetesa koja je posljedica prekomjerne proizvodnje ketona, koji su nusprodukti razgradnje masti koji se koriste kao alternativna energija izvor [12, 13] Zatajenje bubrega – smanjuje količinu kiseline koja se uklanja iz tijela, dok povećava izlučivanje bikarbonata [14, 15] Uremija – prisustvo ureje u krvi je povezano sa zatajenjem bubrega Nedostatak tiamina (vitamina B1) [16, 17, 18] Hiperfosfatemija – Visok nivo fosfatnih jona u krvi [19, 2] Gladovanje [20]
Toksini
Ugljenmonoksid [21, 22] Cijanid [23, 24] Trovanje etilen glikolom (antifriz) [25, 26, 27] Propilenglikol [28] Izopropil alkohol [28] Toluen [29, 30] Metanol [31] Paraldehid
Droge
Metformin [20] 5-oksoprolin/piroglutaminska kiselina – nusprodukt Tylenola (acetaminofen, paracetamol) [32, 33, 34, 35] Predoziranje salicilatima kao što je aspirin [20] Gama-hidroksibutirat (GHB) [36] Ibuprofen ]
Ostalo
Predoziranje gvožđem [28, 22]
Simptomi
Visok anionski jaz sam po sebi ne izaziva simptome, ali može ukazivati na neravnotežu u nivou kiseline u krvi, kao što je metabolička acidoza. Neki simptomi metaboličke acidoze uključuju [9]:
Mučnina Povraćanje Ubrzano i plitko disanje Umor Ubrzani/nenormalni otkucaji srca Nizak krvni pritisak Konfuzija Glavobolje Nedostatak apetita
Tretman
Razgovarajte sa svojim doktorom ako su rezultati testa na anionski jaz visoki. Visok anionski jaz može ukazivati na metaboličku acidozu, koja zahtijeva liječenje.
Liječenje metaboličke acidoze obično zahtijeva rješavanje osnovnog uzroka. Neki mogući tretmani za metaboličku acidozu uključuju detoksikaciju ako je uzrokovana lijekovima ili toksinima i inzulin ako je stanje uzrokovano dijabetesom [9].
Nizak anionski jaz
Uzroci
Rezultate testova uvijek treba tumačiti ljekar koji može uzeti u obzir vašu istoriju bolesti i druge rezultate testova.
Pojava niske vrijednosti anjonskog jaza je vrlo rijetka. Kada se prijavi, najčešći uzrok je laboratorijska greška.
U studiji od preko 67.000 proračuna anjonskog jaza, prevalencija niske vrijednosti anionskog jaza je pronađena kod samo 304 (0,8%) od 39.360 pacijenata čiji su nivoi elektrolita u krvi proučavani, a samo 19 njih imalo je više puta nizak nivo. anjonski jaz [37].
Neki drugi potencijalni uzroci niskog anionskog jaza su sljedeći [2, 38, 39]:
Hipoalbuminemija – stanje u kojem je nivo albumina u tijelu nizak. Albumin je najzastupljeniji protein koji cirkuliše. Negativno je nabijen, pa stoga pad ovog proteina može smanjiti vrijednost anionskog jaza [40, 41] Monoklonalna i poliklonalna gamopatija – stanje u kojem se uočava prekomjerna akumulacija pozitivno ili negativno nabijenih proteina pri normalnom pH tijela. Primjeri takvih proteina uključuju antitijela (IgG i IgA), gdje prekomjerna proizvodnja može dovesti do smanjenja vrijednosti anionskog jaza [42, 41, 43] Hiperkalcemiju (visok kalcijum u krvi) i hipermagnezemiju (visok nivo magnezija u krvi) – značajno povećanje pozitivnog nabijeni ioni, poput kalcija i magnezija u tijelu, mogu smanjiti vrijednost anionskog jaza [44] Trudnoća [45] Multipli mijelomi – karcinom plazma ćelija, koje su vrsta bijelih krvnih stanica obično odgovornih za proizvodnju antitijela [46, 47, 48]
Droge
Trovanje bromidom – bromid ometa izračunavanje koncentracije hloridnih jona i stoga može uzrokovati lažno nisku vrijednost anionskog jaza. Prisutan je u nekim sedativnim lijekovima, piridostigmin bromidu i nekim biljnim lijekovima [49, 50, 51] Predoziranje litijem – litijum je uobičajeno propisan tretman za bipolarni poremećaj. Budući da je litijum pozitivno nabijen ion, može smanjiti vrijednost anionskog jaza kada je prisutan u visokim koncentracijama u tijelu [52, 53, 54].
Simptomi i liječenje
Nizak anjonski jaz može biti uzrokovan nizom različitih uslova. Simptomi će ovisiti o osnovnom uzroku.
Liječenje će ovisiti i o osnovnom uzroku. Vrijedi ponoviti test krvi elektrolita i ponovo izračunati vrijednost anionskog jaza kako bi se osiguralo da niska vrijednost anionskog jaza nije rezultat laboratorijske greške u mjerenju.